uyku eğitimi

Barış Ata Çevik

7 Aylık

Ata Bebeğin Annesi Diyor ki

“Anne yorgun, uykusuz ve gerginse bebeğine verimli olamıyor. En azından bu benim için böyleydi.

Bebeğim ilk üç ay beşiği sallandıkça uyur durunca uyanırdı. Eşim sallarsa ben uyuyabilirdim yoksa sabahlara kadar sallardım. Sonra malum kitaplardan faydalanarak kendi kendine ama emzik ve kundak yardımıyla uyumayı öğretmiştim. (Tabi emzik düştükçe uyanıp her seferinde emziği veriyordum) Fakat kundaktan çıkma zamanı geldiğinde sistemimiz çöktü. Çünkü kundak içinde ellerini kullanamayan bebeğim, kolları serbest kalınca emziğini çıkarıp oynamaya hatta atmaya başladı. Emziği olmadan da uyumuyordu.

Güvenliği için artık kundaktan çıkmalı ve zaten hiç istemediğim emziğinden de kurtulmalıydı. Güliz hanımla tam bu noktada başlama kararı aldık.

Eskiden emziği düşerse ağlar diye yanından ayrılamazdım. Şimdi ise bebeğimi gündüz uykularında yatırıp çıkıyorum. Gece uykusuna geçerken de kendi tercihim olarak yanında bekleyip dalınca çıkıyorum 7 ay sonra ilk kez akşamları salonumda bir bardak çay içmenin keyfini yaşadım.

Tüm bunları Güliz Hanımın desteğine, sabrına ve tecrübesine borçluyum. Kendisi de anne olduğu için katı kuralları diretmeden destekli geçişlerle yönlendirdi bizi hep. Gün içinde her sıkıştığımda, her pes etmeye niyetlendiğimde beni desteklemesi, yanımızda olması sayesinde artık geceleri huzurla uyuyan bir anne oğuluz biz. Oğlum da ben de mutlu uyuyup, dinlenmiş ve mutlu olarak uyanıyoruz. Her şey için teşekkür ederim Güliz hanım.”

Aslı Atmaca Çevik