bebeklerde kesintisiz uyku

Özellikle yeni anne-baba olan ailelerin en çok merak ettikleri soru. Ancak bu sorunun cevabı yine bebeğinizde gizli. Bugünkü yazımda bebeklerin ne zaman gece boyunca uyuyabileceklerine dair ipuçlarını paylaşacağım sizlerle.

Hepimiz biliyoruz ki yeni doğan bir bebeğin gece boyunca kesintisiz uyumasını bekleyemiyoruz. Çünkü mideleri henüz çok küçük olduğundan ve gece boyunca beslenmeleri gerektiğinden bu onlar için şimdilik mümkün değil.

3-4 aylık olan bebeklere baktığımızda ise halen gece boyunca kesintisiz bir uykunun pek mümkün olmadığını görüyoruz. Tabi her konuda olduğu gibi bunda da bazı istisnalar görebiliyor ve bu yaştaki bebeklerin gece boyunca uyuduğuna rastlayabiliyoruz. Ama yine vurgulamak isterim ki bu aylarda bunu başarabilen bebekler sadece birer istisnadır ve eğer böyle bir bebeğiniz varsa çok şanslısınız demektir.

Genel olarak ise herhangi bir sağlık problemi bulunmayan, yeterli kilo ve gelişime sahip bebeklerin 6. ay itibari ile ve sonrasında hiç beslenmeye ihtiyaç duymadan gece boyunca uyuyabildiklerini görebiliyoruz.

Peki bebeğinizin gece boyunca kesintisiz uyuması için neler yapabilirsiniz?

Eğer her gece bebeğinizi memede, emzik ile, kucakta, bebek arabasında, salıncakta, hamakta veya oto koltuğunda uyutuyorsanız, bebeğiniz de gece boyunca kısmi olarak uyanmalar yaşadığında başta nasıl uykuya daldıysa aynı koşulun devamını bekleyecektir haklı olarak. Çünkü bunlar hep bağımlı uykulardır. Uykuya memede dalan bir bebek doğal kısmi uyanma süreçlerinde yine memeyi/emziği/kucağı/sallanmayı aramaktadır ve bu yüzden ağlar.

Neden ağlar?

Çünkü halen yorgundur ve uyumak ister aslında ama bunu nasıl yapabileceğini bilemez. Çünkü bebeğiniz başka türlü uyumayı bilmiyordur ve yeniden yardımınızı ister. Bu süreç sürekli böyle devam eder ve sonunda bir kısır döngüye dönüşebilir. Bebeğinizi uyutur,yatağına koyarsınız o uyanır, sonra siz yine uyutursunuz ve bir sonra o yeniden uyanır ve uyuyayabilmek için hep aynı koşulları sizden istemeye devam eder.

Sorunun çözümü ise bebeğinize tamamen bağımsız bir uyku alışkanlığı edindirmekten geçer. Özetlemek gerekirse bir bebeğin gece boyunca uyuması bebeğinizin gelişimine, kilosuna ve bağımsız uyku becerilerine sahip olmasına bağlıdır.

Sevgilerimle,
Güliz G. Özsaruhan
0-3 Yaş Bebek Uyku Danışmanı