gece uyku eğitimi

Çocuklarda Gece Terörü ile tanışmam oğlum Pars yaklaşık 16-17 aylıkken olmuştu. Bu kadar dehşete düştüğümü hatırlamıyorum. Gece boyunca uyuyan oğlum bir anda gece uyanmaya ve çılgınca ağlamaya, titremeye, ittirmeye ve terlemeye başlamıştı. Oldukça da şaşkın gözüküyordu. Onu sakinleştirmek mümkün değildi.

Ertesi gün hemen doktorumuzu aramıştım. Pars’ın durumunu anlatırken “İçine şeytan kaçmış gibiydi” demiştim korkuyla. Oğluma bir şeyler olduğundan çok korkmuştum. Doktorumuz, bunun gece terörü olabileceğini ve endişelenmemem gerektiğini söylediğinde o kadar rahatlamıştım ki…

Bundan yaklaşık bir kaç ay sonra Amerika’dan almış olduğum Bebek Uyku Danışmanlığı eğitimim sırasında edindiğim bilgileri o dönemde de bilmeyi gerçekten çok isterdim.

İşte bu nedenle bu yazıyı bunu yaşayan ya da henüz yaşamayan tüm aileler için kaleme almaya karar verdim.

Çocuklarda Gece Terörü Nedir?

Öncelikle Gece Terörü nedir ondan bahsedelim. Uyku terörü uykunun Rem olmayan yani Non-Rem (derin uyku) evresinde gerçekleşir.

Non-Rem evresindeyken uykuda beyin aktivitelerimiz, kalp atışlarımız, nefes alıp vermelerimiz çok düzenliyken, REM evresindeyken bu veriler oldukça değişkenlik gösterir, göz kapaklarımız hareket eder. Rüyalarımızı uykumuzun Rem evresinde görürüz.

Çocuklarda gece terörü, Non Rem evresinden tam olarak uyanamamak olarak açıklanabilir. Bebek tam uyanık değildir. Ağlar, şaşkın gözükür, sızlanır, bağırır, ittirir ve terler.

Çocuklarda Gece Terörü Ne kadar Sürer?

2-3 dakika ile en fazla 30 dakika sürebilir. Ancak 30 dakika çocuğunu bu şekilde görmek bir anne-babaya bir ömür gibi gelebilir. Daha sonra çocuk yeniden uyur. Uyandığında ise hiçbir şey hatırlamaz. Hatırlatmaya çalışmanın da bir anlamı yoktur.

Hangi Yaşlarda Görülür? 

Gece terörü aslında %5-%15 oranında 4-6 yaş arasındaki çocuklarda görülüyor. Ama 9 aylık gibi küçük bebeklerde rastlanabiliyor.

Bebek Uyku Eğitimi ile Çocuklarda Gece Terörü Çözümü için Neler Yapabiliriz?

Gece terörü yaşarken çocuğunuzu rahatlatmak pek de mümkün değildir. Sadece yanında durmalı, geçmesini beklemeli onu uyandırmaya çalışmamalıyız. Onu dürterek uyandırmak burada yapılması gereken doğru bir davranış değildir. Hatta çocuk bazen anne ve babasının orada olduğundan bile habersizdir.

Bazen ısı derecesi farklı bir odaya götürmek Non-Rem uykudan uyanmasını sağlayabilir.

Çok fazla konuşmadan, anne burada diyerek güvendesin mesajını vermek yeterlidir. Uyku öncesi rahatlatıcı bir rutin, kafein ve çikolata gibi uyarıcılardan uzak durmak, uyku öncesi ılık bir banyo, çok yorgun olmamasını sağlamak ve gece yatmadan önce pozitif bir konuşma çocuğu rahatlatabilir ve gece terörünü engeller.

Uykunun genellikle ilk evresinde görüldüğünden (yani ilk uyuduktan 2-3 saat sonra) eğer hep aynı saatlerde yaşanıyor ise bu terörün başlamasından 15 dakika önce bebeği uyandırmak bu döngünün kırılmasını sağlar.

Kabus ile Gece Terörünün Farkı Nedir?

Çocuklarda gece terörü Non-Rem’in, kabuslar ise Rem evresinin bir sonucudur. Çocuklar kabusları hatırlarken, yaşadığı gece terörünü anımsamaz. Çocuklara bir zarar vermez.

Ne YapmaMAlıyız?

Gece terörü yaşayan bir bebeğe süt vermek, kendi yatağınıza almak bir çözüm getirmediği gibi aksine zaman içerisinde size uyku sorunları ile geri döner.

Önemli!
Çok uzun süredir ve haftada birkaç defa gece terörü yaşayan bir çocuğunuz varsa her zaman doktorunuza danışmanızı tavsiye ederim.

Sevgilerimle,
Güliz G. Özsaruhan
0-3 Yaş Bebek Uyku Danışmanı