Uyku Eğitimi sırasında bebeğin ağlamalarının protesto ağlaması mı yoksa korku ya da anksiyete ağlaması mı olduğunu nasıl ayırt edebiliriz?

Aslında bir bebeğin yeni düzenine alışırken zorlandığı ağlamalar ile bebeğin korku veya anksiyeteden kaynaklanan ağlamalarında anne-baba veya birincil bakıcının aynı şekilde yaklaşarak bebeği sakinleştirmesi gerekir. Burada ten teması- göz teması- sakin ses tonuyla bebeğin ağlaması neden kaynaklanıyor olursa olsun bebek rahatlatılmalıdır.

Bir bebek ağlıyorsa önce fiziksel bir ihtiyacı mı var buna bakılmalıdır:
Aç mı, altı pis mi, terlemiş veya üşümüş olabilir mi?
Canı acıyor olabilir mi?
Çok yorgun olabilir mi? Veya uykusu gelmemiş, veya çok uyarılmış olabilir mi? diye değerlendirilmelidir.

Bebeği dinlemeli, onunla iletişimde kalmalı, ağlamaları susturmaya çalışmadan neden ağlıyor olduğunu anlamaya çalışmalı, bazen anlayamasak da o zaman isterse kollarımızın arasında ama bunu istemez ise de yanı başında bebeğimizin ağlamasına izin vermemiz bebeğimizin bu stresten uzaklaşması için yararlı olacaktır.

Ağlayan bir bebeğe nedeni ne olursa olsun, yanında kalarak destek verilmelidir. Bebekler, çocukları ayrı tutuyorum onlar bazen yapabiliyorlar 😊 ama bebekler numaradan veya bilerek ailelerini manipüle edemezler. Dolayısı ile bir ağlama varsa ortada bir neden de vardır. Bu ister stres boşalması olsun, ister açlıktan olsun, ister yeni düzenine alışırken yaşadığı hayal kırıklığından olsun, bebek her zaman rahatlatılmalı ve güven duyduğu ebeveynleri veya birincil bakıcı tarafından sakinleştirilmeye çalışılmalıdır.

Ağlamak kötü bir şey değil, elbette değişim yaşanırken, eski alışkanlıkları değiştirirken bebek bir hayal kırıklığı yaşayacak ve bunu da ağlayarak gösterecektir. Bunu ailenin en başında bilerek ve kabul ederek bu işe başlaması gerekir. Ama şunu da unutmamak gerekir bu değişimi bebek için ne kadar aşamalandırır, onu değişime öncesinde hazırlar, uykuya sadece bir yöntem üzerinden değil, bütüncül yönden bakabilirsek o zaman bebeğin bu değişim karşısında yaşadığı hayal kırıklığı da o ölçüde azalacaktır.

Faydalı Olması Dileklerimle…