biberon bıraktırma yöntemi

Eğer biberon bıraktırma konusunda 15. Ay sınırını geçirdiyseniz çocuğunuz biberonuna duygusal olarak fazlasıyla bağlanmış olabilir. Sizde de durum bu şekildeyse okumaya devam edin.

  • Eğer biberonsuz uykuya dalamıyorsa,
  • Mutsuz, huysuz, sinirli ya da canı sıkkın olduğunda biberonunu istiyorsa,
  • Gün içerisinde de biberonunu yanında istiyorsa

O zaman biberon artık onun güvenli bağlandığı bir nesneye dönüşmüş demektir.

Biberon Bıraktırma için Neler Yapabilirsiniz?

Önceden haber verin: Büyük günü belirleyin. Biberonu bırakacağınızı 3-4 gün öncesinden ona haber verin. Her gün düzenli olarak biberonu bırakacağınızı söyleyin. 3 yaşından büyük çocuğunuza uyku perisinin gelerek biberonu alacağını ve artık bu biberona ihtiyacı olmadığını söyleyebilirsiniz.

Büyük güne kadar biberon kullanımını azaltın: Büyük güne gelmeden 3-4 gün öncesinden biberon kullanımını ve içindeki sıvı miktarını yavaş yavaş azaltın. Dikkatini başka taraflara çekmek için çaba harcayın.

Birlikte markete giderek yeni bir bardak alın: Bardağı kendisinin seçmesini sağlayın. Ya da iki seçenek sunun, o seçsin.

Evdeki tüm biberonları toplayın: Evin etrafına dağılmış tüm biberonları toplayın, dolaplara iyice bakın. Bunu yaparken çocuğunuzdan da yardım isteyin.

Evdeki bütün biberonları atın: Büyük gün geldiğinde daha önce topladığınız tüm biberonları çöpe atın ya da sterilize ettikten sonra ihtiyacı olan bir bebeğe verin. Böylece evde yaşanan bir öfke nöbeti sırasında pes ederek çocuğunuza biberon vermeyeceğinizi garantilemiş olursunuz. Biberonları evden attığınızı çocuğunuza söyleyin, ona bunu günler öncesinden haber verdiğinizi de ekleyin. Karşı çıkıp hayal kırıklığına uğrasa da siz sakinliğinizi koruyun. Onu bu konuda cesaretlendirin.

Bir ödül sunun: Büyük güne özel olarak istediği bir yemek veya çikolata ödülü sunun.

Çocuğunuzu övün: Övgü en önemli motivasyon aracıdır. Çocuğunuzu bu davranışı bıraktığı için sık sık tebrik edin.

ÖNEMLİ NOT: İlk bir kaç gün beklediğinizden daha iyi gidebilir ve sonra bir anda çocuğunuz biberon için size yalvarabilir. Soğukkanlılığınızı koruyun, kararlı ve sakin ses tonunuzla ona artık biberonunuz olmadığını söyleyin ve onu öpün.

Mutlu ve Deliksiz Uykular Dilerim
Sevgilerimle;
Güliz G. Özsaruhan
0-3 Yaş Bebek Uyku Danışmanı