bebek uyku danışmanlığı

Amerika’nın en ünlü Pedagoglarından biri olan Mahallenin En Mutlu Bebeği ile Mahalle’nin En Mutlu Yumurcağı kitaplarının yazarı Harvey Karp’tan 7 doğru bilinen yanlış.

Kadınlar içgüdüsel olarak yeni doğan bebeklerine nasıl bakacaklarını bilirler.
HAYIR. Ebeveyn olmak her türlü yanlış anlama ve süprizlerle dolu bir macera gibidir. En yanlış beklenti ise bebeğiniz doğar doğmaz otomatik olarak ne yapacağınızı bilmeyi beklemektir. Ebeveynlik için pratik deneyimler gerekir. Oysa ki bir çok ebeveyn bir bebek sahibi olmadan önce bir bebeğe dokunmamıştır bile. Bir bebeği sakinleştirmek bisiklet kullanmaya benzer. Öğrenmesi kolaydır sadece biraz deneyim ve pratik gerektirir.

Çekirdek aile kavramı normal olandır.
HAYIR – Tarihe baktığımızda insanların her zaman bebekleri kalabalık ailelerde yetiştirdiklerini ve hem akrabalarından hem de komşularından bir bebeğin bakımı konusunda yardım aldıklarını görüyoruz. Çekirdek aile kavramı çok da eskilere dayanmayan ve aslında insanlığın almış olduğu riskli bir karardır. Bir bebeğin bakımını tek başına üstlenmek geçmişte atalarımızın hiç de başvurmadığı bir yöntemdir.

Yeni doğan bir bebek sessizliğe ihtiyaç duyar. Aksi halde fazla uyarılırlar.
HAYIR. Bebeğiniz karnınızdayken, 9 ayını dar bir alanda rahmin sıcak duvarları tarafından sarılı şekilde geçirir. Rahmin içerisi sürekli olarak bir elektrik süpürgesinden daha yüksek ve boğuk bir sesle çevrilidir. Bir yeni doğanın ihityacı evinizin sessizliği değil. 9 ay boyunca rahminizde duyduğu elektrik süpürgesinden bile daha yüksek olan o monoton sestir. Bu ses bebeğinize güven verir.

Kundak bebekler için kötüdür çünkü kolları kundaklanmış bir bebek dünyayı keşfedemez.
HAYIR. Bebeğinizin ilk doğduğu andan itibaren ihtiyacı olan şey özgürlük değil, güven hissidir. Özellikle ilk 3 ay bebekler kundaklanmaya ihtiyaç duyarlar. Yeni doğan bebeklerin istemsiz kol hareketleri vardır, bu hareketlerle istemeden hem kendilerine zarar verebilirler hem de kendilerini uyandırabilirler. Ayrıca o rahmin duvarları içindeki sarmalanmışlık hissi gibi kundakta kendilerini güvende hissederler.

Bazı bebekler sadece ağlar ve onları sakinleştirmek için yapılabilecek hiçbir şey yoktur.
HAYIR. Birçok kültürde bebekler birkaç dakikadan fazla ağlamazlar bile. Mahallenin En Mutlu Bebeği’nin yazarı Dr. Harvey Karp kitabında, antik kültürlerde yapıldığı gibi ebeveynlerin bebeklerini sadece dakikalar içerisinde susturabileceğini öğretir.

Bebeklerin ilk aylarda ağlamasının nedeni gazdır.
HAYIR. Bir gaz sancısı bir araba yolculuğu ya da bir saç kurutma makinesi sesiyle yok olabilir mi? Bebeklerin sadece %2’si ciddi bağırsak problemleri yaşar. 1954 yılında İngiltere’nin önde gelen çocuk doktorlarından Ronald Illingworth normal bebeklerle kolik bebeklerin midelerinin röntgenini kıyaslamış v eve sakin ve huysuz bebeklerin ağlama krizinin tepe noktasındayken midelerindeki gaz miktarlarında hiç bir fark bulamamıştır.

Kadınlar bebekleri sakinleştirmede erkeklerden daha iyilerdir.
HAYIR. Kadınlar emzirme işinde ustadırlar. Ama babalar bebekleri sakinleştirmede en az anneler kadar başarılıdırlar.