Barış Koç

Barış Bebeğin Annesi Diyorki

Oğlum Barış doğduğu andan itibaren uyku konusunda zor bir bebekti. İlk 3 ay bi şekilde geçti derken 4. ay uyku gerilemesiyle zaten kötü olan uykular iyice kötüleşti. Uykuya dalması bir sorunken gece uykusundan saat başı uyanması ayrı bir sorundu. Uyutulmamak için ne emmeyi ne de sallanmayı kabul etmiyordu, kucağımda oturur halde ancak uyutabiliyordum, o da iyi ihtimalle 1 saat sürüyordu ve o pozisyonda durdurabilmek için kollarım kopuyordu. Hadi uyudu diyelim, beşiğe koyarken yine uyanıyordu, hop başa dönüyorduk.

Gündüz uykuluyken emmeyi kabul etmemesine rağmen gece uyanmalarında emmeden asla sakinleşmiyor, uyumuyordu. Bu gece uyanmaları giderek sıklaştı, artık gecede 10 uyanma rutin olmaya başladı. Uyku sorunu sinirlerimi yıpratıyor, uyku saatleri anksiyetem oluyor ve hiç dinlenemiyordum. Barış da uykusunu iyi alamadığı için sürekli huysuzlanan, zor bir bebekti.

Bu nedenlerle uyku eğitimi almaya karar verdim ve araştırmaya başladım. Doktor Ahmet Bey’i özellikle çocuk doktoru olması ve aynı zamanda emzirme danışmanı da olması nedeniyle tercih ettim; çünkü bu eğitim esnasında bebekle aramdaki bağın zedelenmesini istemiyordum. Doktor Ahmet Bey eğitimin başından itibaren bilgisi, ilgili tavrı rahatlatıcı konuşmasıyla “iyi ki” dedirtti. Bir haftanın sonunda bebeğim beşiğinde 15dk’da uyuyabilince yaşadığım şaşkınlık ve sevinci anlatamam.

Sürecimiz bebeğimin gelişimsel dönemleri (diş, ek gıda, gündüz 3 uykudan 2 uykuya geçme) yüzünden zaman zaman sekteye uğrasa da Barış şu anda uykuya beşiğinde, sallanmadan, minimal destekle geçen, gece boyunca da öncekine göre çok daha az uyanan bir bebek.

Dr.Ahmet bey’in önerileriyle daha da iyi olacağına eminim. Hem Barış’ın uykuları ve gün içindeki neşesi, hem bebeğimle olan ilişkim, hem de kronik yorgunluğum düzeldiği için; “iyi ki uyku eğitimi almışım” diyorum ve aynı sorunu yaşayan herkese Çocuk Dr. Ahmet Bey’i tavsiye ediyorum.

Asiye Meltem & Turgay Koç