Dağhan Alp Tekin

Dağhan Alp Bebeğin Annesi Diyorki

Çok uzun yıllar bekledik biz Dağhan Alp’i. Dualar, dilekler, adaklar tuttuk
Doğduğunda dünyamız aydınlandı.
İlk iki hafta misler gibi uyuyan kuzumuz artık uyumuyordu . Birşeyler birden bire değişmişti ve bunun normal olduğuna inandırılmıştık. Ama bazı arkadaşlarımın bebekleri emiyor ve saatlerce uyuyor,
biz ise sabahlara kadar uyutma çabaları, gözyaşları içinde cebelleşip duruyorduk. Bir yerde bir yanlışlık vardı ama ne ?
İlk kez anne ve baba olmanın verdiği tedirginlik, duygusallık hatta  aşırı korumacı davranışlarımızla belki de en büyük kötülüğü yaptık hem kendimize hem Dağhan Alp’e.
O uyuyamadı biz çeşit çeşit yöntemler denedik. Battaniyede salladık, kucakta uyuttuk, ayakta salladık…
Öyle olmadı bir de eline biberon tutuşturduk daha kolay uykuya geçiyor diye. Gece her kalktığında emzirdim. 10 dak arayla kalksa bile emziriyordum. Aç değildi ama uyumak İçin emmeye ihtiyaç duyuyordu. Zaman bu hengamede özellikle benim sabrımı aldı götürdü.  Gece olsun istemiyordum. İçimde bir ateş yine uyanacak korkusu ile yanıyordu hep.
Sonra Batman ‘a tayinimiz çıktı ve biz Dr araştırması içindeyken karşıma Çocuk Doktoru Ahmet Özcan çıktı.  Hem çocuk Dr u hem uyku danışmanlığı yaptığı yazıyordu kişisel bilgilerinde. İçimde bir umut ışığı belirdi . Eşime gitmeliyiz dedim. Çünkü ben sıfır uyku ile günümü ve gecemi geçiriyordum. Dağhan Alp ise kalitesiz uykularla başbaşa kalmıştı.  Size geldik.
İlk önce beni dinlediniz, sonra Dağhan la tanıştınız.
Benim için en önemli şey bebeğimin güvenli bağlanma sorunu olmamasıydı. Sizin eğitimde uyguladığınız tarz tam bize göreydi, bebeğimi asla yalnız bıraktırmayacak ve güvende tutacaktınız her an.
Eğitime başladık. Her gün itinayla günlük tutmamı sağladınız ve her gün konuştuk detaylıca.
Artık ayağımda sallayıp mama içerek ya da emerek uyuyan bebeğim kendi kendine uyuyabiliyor. Gece uyandığında eğer bir sıkıntısı yoksa yeniden kendi başına uykuya geçebiliyor.
Ben aylarca meğer ne çok eziyet etmişim hem kendime hem yavruma. Çocuk Doktoru Ahmet hocam size ne kadar minnet duysam az Dağhan Alp i okumamda bana yardımcı olup, yolumu açtığınız İçin teşekkür ederim.

İyi ki varsınız ve hep var olasınız.

Hale & Ulaş Tekin