Nehir Karaoğlu

11 Aylık

Nehir Bebeğin Annesi Diyor ki

“Bir gün ben de bu yazıyı yazabilecek miyim diye düşünürdüm işte o gün geldi çattı. Ben de artık kızım Nehir’in uyku hikayesini paylaşıyorum. Bunu okuyan her uykusuz anneye babaya ufacık da olsa bir umut ışığı olursak ne mutlu bana.

Kızım Nehir doğduğu günden beri uyku konusunda her zaman sıkıntı yaşayan bir bebek oldu. İlk 6 ay kendi beşiğinde uyutmak için verdiğimiz mücadeleye dayanamayıp yanımda yatırmaya başladım. Sonrasında sabaha kadar sadece emerek uyuyan bir bebek haline geldi. Gündüzleri de ayakta sallanıyordu. Hiçbir şekilde verimli bir uykusu olmuyordu. Başta ben olmak üzere eşim ve annem de artık çok yoruluyordu. Günlerce uyku eğitimi sitelerinden bu tip yazıları okuyup kendimi ikna etmeye çalıştım. Ama zaten son noktada yorgunluğum uykusuzluğum ve Nehir’in uykusunu alamadığı için gittikçe artan huzursuzluğu beni Güliz Hanımla tanıştırdı. İyi ki tanışmışız. Eğitimin her aşamasında çözüm odaklı yaklaşımı, sakinliği ve motive edici konuşmaları olmasaydı asla yapamazdım. Eşimin de desteğini gözardı etmemem lazım. Her zaman yanımızda oldu ve beni her düştüğümde kaldırdı. Evet biraz zor oldu Nehir çok ağladı ama bunun asla bir acı veya korku ağlaması olmadığını bildiğim için içim rahattı. Öğreniyordu alışmaya çalışıyordu ve başardı. Artık huzurla kendi odasında yatağında uyuyor, sabahları uyandırmaya girdiğimde gülerek uyanıyor. İkimiz de güne güzel başlayabiliyoruz.

Bu yazıyı okuyan sevgili anne/baba sakın korkma tünelin sonunda ışık var. Artık bebeğimiz uyurken biz de dinlenebiliyoruz ve ya yapamadığımız ne varsa ona vakit ayırabiliyoruz. Hem de herkes mutlu ve huzurluyken bebeğimize daha faydalı olabiliyoruz. Güliz Hanıma tekrar tekrar çok teşekkür ederiz. İyi ki hayatımıza dokundu ve bizi ailecek uykuya kavuşturdu. “

Gözde Karaoğlu