Özgür Deniz

7 Aylık

Deniz Bebeğin Annesi Diyorki

Oğlum Deniz 5 aylık olduğunda gece uykuları oldukça düzensiz,gecede 4-5 kez uyanan, gündüz uykularını ise oldukça verimsiz uyuyan bir bebekti. İlk aylardan beri bu işaretleri alsam da ilk çocuğum olduğu için çevreme bahsettiğimde bu durumun normal olduğu yanıtını aldım hep ve kendimi bu duruma alıştırmaya çalıştım. Doğum iznim bitip işe başladığımda oğlumun gece uyanmalari daha da artmaya başlamıştı. Sallanmadan uykuya dalamayan bir bebek olduğu için bazı geceler sayamayacağım kadar beraber uyanıp belki yarım saat -45 dk.kucağımda sallıyordum. Klasik uyku eğitimlerini hamileliğimden önce de duymuştum fakat daha detaylı okumalar yaptığımda bu yöntemlerin bebeğimle aramızdaki duygusal bağa zarar vereceğinden emindim bu nedenle bebeğimin fiziksel ve duygusal ihtiyaçlarını ihmal etmeden ikimizin de mutlu olabileceği bir yöntem olmalı diye düşünürken Güliz Hanım ile yollarımız kesişti 🙂
Güliz Hanım ilk telefon konuşmamızda tüm sorularıma içtenlikle yanıt verdi ve planladığımız tarihte çalışmaya karar verdik. Yine Güliz Hanım oğluma özel oluşturduğu programımızı bana gönderdiğinde açıkçası bu kadar kısa bir sürede uykularının düzene gireceğine ihtimal vermemiştim. Çünkü klasik uyku eğitimlerinin aksine bebeğim bana her ihtiyacı olduğunda yanında olabiliyordum ve asıl amacımız onu üzmeden,uykuyu severek ve kendiliğinden uyumayı öğretmekti.
Bu yolculukta aslında bebeğimin bunu yapabilecek gücü olduğunu farkına vardım. Sallanmadan asla uyuyamaz dediğim bebeğim kısa bir süre sonra yavaş yavaş yatağında uykuya dalar olmuştu. Bu süreçte düzenli olarak Güliz Hanım ile hep iletişimde olduk. Karşımıza çıkan her zorluğu Güliz Hanım’ın etkili destekleri ve yönlendirmeleri sayesinde aştık. Sanki karanlık bir tünelin içinde yolumu kaybetmiş gibi hissettiğim bir dönemde Güliz Hanım’ın profesyonelliği ve bilgisi ile yeniden aydınlığa çıktık.Kendisine ne kadar teşekkür etsem az kalır çünkü onun sayesinde artık anneliğime daha fazla odaklanıp oğlum ile daha mutlu vakitler geçirebiliyoruz.

Müge Bal Güngörmez