bebeklerde uyku eğitimi

Yaz Buralı

4,5 Aylık

Yaz Bebeğin Annesi Diyorki

“Bebeğim ilk üç ayında sadece günde 12 saat uyuyordu. Bu işte bir gariplik olduğunun farkındaydım ama her bebek uykuyu sevmez cümlesinin arkasına sığınarak, umutla gazlı günlerin bitmesini bekledim. Defne Yaz 4,5 aylık olduğunda gaz sorunumuz bitmişti ama hala gündüz uykuları bölük pörçük, gece uykuları ise, bol uyanmalı geçiyordu. Gündüz ya kollarımızda sallayarak, ya da salıncağında sallayarak uyutabiliyorduk. Ancak sallamayı bıraktığımız an, sanki kızımın uyanma butonuna basmışız gibi uyanıyordu. Gece uykularına da daldırabilmek için, bebeğimi deli gibi kollarımda sallıyordum. Bazı geceler uyuması 2 saati buluyordu. Gece uyandığında ise, ya emziriyordum ya da durumun vehametine göre yine sallamam gerekiyordu. Bebeğim sağlıksız uyuyordu, ben ise evde sarhoş gibi dolaşıyordum artık.

Sonra Güliz Hanım’dan destek almaya karar verdik. Bizden detaylı bir sürü bilgi istedi. Uykuyla ilgili detayların yanı sıra beslenmesi ile ilgili de tüm detayları ilettik. Gönderdiği formları doldururken, ciddi bir işe giriştiğimizi anlamıştım.

Daha sonra, kendisi bize Defne Yaz’a özel bir bebek uyku eğitimi programı iletti. Herşeyi yavaş yavaş yapmaya başladık. Önce bir uyku rutini oluşturduk.

Sallamamam gerekmeden beşiğinde kendi kendine uyuduğu o geceyi unutmam mümkün değil. Mutluluktan sessiz çığlıklar atmıştım evde.

Gece uykuları düzene girmeye başladıktan sonra gündüzleri de daha sağlıklı uyumaya başladı. Defne Yaz şimdi 1 yaşında, kendi odasında, kendi kendine uyuyor. Bir sonraki aşamamız emzik bırakma. Bu konuda da Güliz Hanım’dan destek almaya devam ediyoruz.

Bebek uyku eğitimi dendiğinde, hep aklıma saatlerce ağlayan bebekler gelirdi. Oysa ki, bu eğitim aslında bebeklerin kendi kendilerine uyuma becerinin kazandırılması anlamına geliyor. Bu da hem anneyi hem de bebeği daha sağlıklı ve mutlu kılıyor.

Bu işi yapan birinin anne olmasının şart olduğunu düşünüyorum. Güliz Hanım da bir anne olduğundan, bir annenin taşıdığı endişe ve hassasiyetleri çok iyi anlıyor. Kendisi ile çalışmış olmak bizim hayatımızı güzelleştirdi. Uyku bir bebek ve anne için şart. Bazen anne olarak, kendimizi önemsememeyi fedakarlık gibi yorumluyoruz; ancak iyi uyuyan, sağlıklı bir anne olarak bebeğimizle geçirdiğimiz zaman çok daha kaliteli oluyor.

Teşekkürler… “

Gülnur Buralı