23 ay bebek uyku eğitimi

Defne Bağarkası

23 Aylık

Defne Bebeğin Annesi Diyor ki

“Eşimle ben kızımız daha dünyaya gelmeden herşeyi kontrol altına alabileceğimizi, okuduğumuz şeyleri uygulayabileceğimizi düşünmüştük. Fakat Defne dünyaya geldiğinde anladık ki söz konusu kendi çocuğunuz olunca hiç bir şey düşündüğünüz gibi gitmiyor.

Daha öncesinde kendi yöntemlerimizle Defne’nin uyku düzenini oluştururken birçok hatalar yaptık. Bu hataları, hatalarla düzeltmeye çalıştık. Ve ne kadar düzeltmeye çalışsak da başarılı olamadık. Daha çok çıkmaza girdik.

Defne 23 aylık olmasına rağmen hala ayakta sallanarak uyuyan bir bebekti. Gece herhangi bir beslenme ihtiyacı olmamasına rağmen rutin aralıklarla (yaklaşık 2 saatte bir) uyanıyor ve tekrar uykuya dalmak için kendisini sallatmak istiyordu. Bizde onu tekrar sallayıp uykuya daldırıyorduk. Bu rutine dayanamayıp odasına yer yatağı koyup orada uyuduğumuz günler oldu. Çünkü Defne bazı geceler sabaha kadar ayağımızda uyumak istiyordu. En ufak kıpırtımızda ağlayıp tekrar sallamamızı istiyordu.

Artık bu durumdan iyice yorulmuştuk. Kendi başımıza bu durumu başaramayacağımızı anladığımızda araştırmalara başladık. Uzun araştırmalarımız sonucu uyku danışmanı Güliz hanımı bulduk. Telefon görüşmesindeki pozitif enerjisiyle, onunla bu işi çözebileceğimize inandık ve tereddütsüz başladık.

Şaşılacak gibidir ki Güliz hanımın verdiği eğitimi ilk gün uyguladığımızda neredeyse saat başı sallanmak isteyen kızımız o gece kesintisiz uyudu. Sonraki günlerde de bu şekilde devam etti. Hatta Güliz hanım hayatımızda yer etti 🙂 Kızım kendisini bir gün görmesine rağmen her konuştuğu kişiye “Ben artık kendi kendime uyuyorum. Güliz abla bana uyumayı öğretti” diyor. Hatta bazen uyku saati yaklaştığını kendisi hatırlatıyor ve yatağa gitmek istediğini söylüyor.

Uyku eğitiminden 1 ay sonra kızıma tuvalet eğitimi verdiğimde bile Güliz abla adını kullanarak başarılı olduk 🙂 ve hala tuvaletini yaptığında “Anne Güliz ablayı ara bana etiket versin” diyor 🙂 Sanırım bundan sonra Güliz abla hayatımızdan hiç çıkmayacak.

İyiki Güliz ablayı tanımışız 🙂 Hayatımızda en baştan kurmamız gereken düzeni sayesinde kurduk. Kızımızın uyku düzeni sayesinde hem beslenmesi, hem gün içindeki tutum ve davranışları düzeldi. Artık bizde kendimize bolca zaman ayırabiliyoruz 🙂 “

Şebnem Bağarkası