İbrahim Mert

İbrahim Mert Bebeğin Annesi Diyorki

İbrahim Doğduğundan beri uyku sorunu olan bir bebekti. Biz de genelde yapılan hatayı yaparak sürekli onun uyku sorununa bahaneler buluyorduk. “Gazı var ondan uyumuyor, doymamış ondan uyumamış, üstü ince olmuş yok kalın olmuş” falan derken sürekli bahaneler bulmaya başlamıştık farkında olmadan. İlk 4 ay sadece onun rahat ettiği gibi uyuttuk. Gaz sorununu da uyku sorununu da pilates topunda kucakta zıplayarak çözdüğümüzü düşündük. Fakat bunun bizden çok İbrahim için ne kadar büyük bi engel olduğunu sonradan fark ettik. İstisnasız her ağlamasında pilates topundan yardım alıyorduk. Bu durum büyüdükçe, kilo aldıkça artık çok daha zor bi hal almaya başlamıştı. İbrahim kendi kendine uyuyamayan sürekli uyanan destek arayan bi bebek olmuştu . Ben de artık fiziksel ve ruhsal olarak uykusuz sabırsız ve sağlıksız bi anne olmaya başlamıştım. Öyle ki geceleri bebeğim ağladığında onu beşiğinden alamayacak kadar rahatsızlanmıştım. Aman bekleyelim geçer diye diye aylar geçmişti. Ama durum daha da kötüye gitmeye başlamıştı . Canıma tak etti ve uyku eğitimini kendim vermeye karar verdim. Kendimce herşeyi okumuş araştırmıştım, güzel de uyguluyordum ama ibrahimin uykuları yarım saatten uzun olmuyordu hala çok zor uyuyordu . Olmadı. Artık son raddeye gelmiştim. Ne kendime ne eşime ne bebeğime verimli bir vakit ayıramıyordum. Çok yorgun ve agresif biri olmuştum.

Ablam aracılığıyla Çocuk Doktoru Ahmet hocamla tanıştık. Daha öncesinde de danıştığım her konuda bana yardımcı olmuştu, uzun uzun açıklayıp ilgilenmişti.  Çocuk doktoru olması da ayrı güven vermişti; ve eğitim almaya karar verdik. İlk günlerde o kadar sabırsızdım ki hemen kendi yatağında uyusun diye bekledim. Doktor Ahmet hocam beni frenledi kendime getirdi. Bebeğimin alışkanlıklarını ona saygı göstererek daha ılımlı bi şekilde değiştirmem için beni yönlendirdi. “Sabırlı olun, sakin olun” diye hep beni motive etti ve destek oldu.

Evet zor bi süreçti. Ağlayıp bırakmak istediğim zamanlarda oldu ama Çocuk Doktoru Ahmet hocam buna müsaade etmedi. İbrahim 5. gün sonra pilates topunda uyumayı bırakmıştı . Sabırla, kararlılıkla ve bebeğimin isteklerini de göz ardı etmeden sürecimizi tamamladık.  Şimdi kahkaha atarak uyanan ve mışıl mışıl uzun uzun uyuyan bir bebek oldu İbrahim .

Demem o ki , aslında eğitilen İlk önce anne oluyormuş her şey annede başlıyormuş. Çocuk Doktoru Ahmet hocamın beni çok etkileyen bir sözü ile tamamlamak isterim .

Endişe etmeyin, korkmayın, çünkü endişe korku bulaşıcıdır . Siz korkarsınız İbrahim de korkar. Korkmayın her bebek uyur.  Sadece ona zaman tanıyıp destek olmak gerekir.”

Şunu da eklemek isterim bu da bence çok önemli. Ben “İbrahim uyumaz, ağlar” korkusundan dışarı çıkamaz hale gelmiştim. İbrahim şimdi hiç yer ayırmadan çok güzel uyuyor. Daha yazmak istediğim çok şey var aslında.

Her şey için çok teşekkür ederiz hocam iyiki tanıştık hakkınızı helal edin.

Beyza Sena & Üsame Mert