13 aylık bebeklerde uyku eğitimi

Toprak Efe

13 Aylık

Toprak Bebeğin Annesi Diyorki

“Toprak Efe doğduktan yaklaşık 3 ay sonra Kolik sancılarıyla baş etmeye çalışırken bulduk kendimizi.. İlk bebeğimiz olmasının acemiliği, gece yarılarına kadar sancıdan bağıran bir Toprak Efe ve o uyuyana kadar gece geç vakitlere kadar geçen ayakta sallama, kucakta uyutma seansları.. Hatta uyanmasın diye ayakta ve kucakta bütün gece robot gibi kımıldamadan oturan ve hayat böyle mi geçecek diye düşünen biz.. Toprak Efe geceleri ancak gece 23:30’a doğru uyuyordu ve yorgunluktan bitip tükeniyorduk. Sonraları kolik dönemi bitse de kucakta ya da ayakta sallanmadan uyuyamayan bir bebek kaldı bu dönemden geriye ve uykusuz, sinirli, akşam olmasın diye dua eden bir anne baba.

Toprak Efe bir süre sonra kucakta veya ayakta sallayarak da uyumamaya başlamıştı. Uykusuzluktan agresif, sürekli bağıran ve ağlayan bir bebeğe dönüşmüştü, onu onun için yaptığımız hiç bir şey mutlu etmiyordu. Bizi de onun bu hali yoruyor ve üzüyordu. Bununla nasıl baş edebileceğimizi kara kara düşünüyorduk. Eşim artık bu alışkanlıklardan kurtulmamız gerektiğini, kendi yatağında deliksiz uyumazsa bu huysuzluğun her gün daha da artacağını, bu dönemde de yufka yüreğimi bir kenara bırakıp bir düzene geçmek için kararlı olmamı, bunun gelecekteki düzenini nasıl etkileyeceğini hakkında konuşup duruyordu. Tabi bu durum da koltuk tepelerinde uyumaktan pestile dönmesinin, uykusuz gecelerin sonunda işe bitmiş bir şekilde gitmesinin de etkisi vardı. Ben de çalışıyorum ve bütün gece Toprak kucağımda sırf uyusun diye oturarak uyumaya çalışmak, sinir sistemimi bozmaya başlamıştı.

Yorgun ve mutsuzduk. Bunun sadece bizim çocuğumuza özgü olduğunu düşünecek kadar da acemi. Taa ki Sevgili Arkadaşım Şeyma’nın instagram paylaşımını görene kadar. Güliz Hanımla onun sayesinde tanıştık. İyi ki de tanışmışız, bu durumun sadece Bebeğimize özel bir durum olmadığını ve aslında bebeklerin uyumayı öğrenmesi gerektiğini onun sayesinde öğrendik. Öncelikle bu süreçte kararlı olmamız gerektiğine dair bir konuşma ve arkasından güzel bir programla Toprak Efe 15 günün sonunda Akşam 20:00 de onun için binbir özenle hazırladığımız ve bu güne kadar kullanılmayan odasında 🙂 uyuyup, sabah 06:30’da uyanan bir bebek şimdi.. Bunun ancak bir mucize olabileceğini söylemiştim Şeyma’ya ama biz de şu an bu mucizenin bir parçasıyız ve bunu Güliz Hanıma borçluyuz.

Şu an uykusunu aldığı için bizimle keyifli vakit geçiren, neşeli bir Toprak Efe var ve sohbet etmeye, güzel bir film izlemeye vakit ayırabilen biz. Ne yalan söyleyeyim bazen aramızda konuşuyoruz, ‘Biraz daha geç yatırsak n’olur diye ;)’ Şaka bi yana Biz çok mutluyuz. Teşekkürler, Sevgiler..”

Selcen Özönder